لینک بیلدینگ چیست و چرا مهم است؟

اینکه به تازگی با لینک بیلدینگ آشنا شده اید یا مدتی است که برای وب سایت خود لینک می سازید، برای خواندن این مقاله تفاوتی ندارد.
هدف از ارائه این مقاله این است که اطلاعات جدیدی در زمینه ساختن لینک به شما داده شود.
فرقی نمی کند که شما با لینک بیلدینگ یا ساخت لینک آشنایی کافی داشته باشید یا اینکه به تازگی با این مقوله آشنا شده باشید. به هرحال این مقاله به شما اطلاعات جدیدی در این زمینه ارائه خواهد داد.
چشم انداز سئو و ساخت لینک ( لینک بیلدینگ ) دائما در حال تغییر است و امروزه، ساختن لینک های با کیفیت از درجه اهمیت بالایی برخوردار است.
اگر فعالیت شما وابسته به اینترنت باشد، بایستی بدانید که چرا به لینک های باکیفیت نیاز داریم و چگونه از لینک های ساخته شده برای تجارت خود بهره ببریم.
خیالتان راحت باشد که قانون داشتن لینک های با کیفیت به این زودی ها تغییر نخواهد کرد.
با خواندن این مقاله می توانید خودتان به تنهایی لینک بیلدینگ را به روش صحیحی انجام دهید تا در کوتاه ترین زمان ممکن به بهترین نتیجه برسید.
ابتدا باید بدانیم لینک بیلدینگ چه تعریفی دارد و چرا برای ما اهمیت دارد.

تعریف لینک بیلدینگ :

اگر از یک وب سایت به وب سایت خودتان یک هایپرلینگ بگیرید، به این کار لینک بیلدینگ گفته می شود.
هایپر لینک (hyperlink)  که معمولاً به آن لینک گفته می شود، روش صحیح و مناسبی برای جستجوی کاربران در وب سایت ها و صفحات اینترنتی است.
موتورهای جستجو برای تعقیب وب سایت ها از لینک ها استفاده می کنند؛ آنها لینک های موجود در تمام صفحات وب سایت شما را دنبال می کنند.
به عبارتی دیگر، تمام لینک های موجود در بین وب سایت ها توسط موتورهای جستجو زیر نظر هستند.
برای ساخت لینک روش های متعددی وجود دارد که از نظر آسانی و سختی با هم تفاوت دارند.
با این وجود متخصصان سئو اعتقاد دارند که لینک بیلدینگ یکی از سخت ترین بخش های کار آنهاست.
بسیاری از سئوکاران زمان زیادی را برای ساخت لینک های باکیفیت و هدفمند می کنند.
بنابراین اگر بتوانید برای وب سایت خود لینک هایی با کیفیت و معتبر بگیرید، برای سئو و بهینه سازی سایت‌تان بسیار مفید خواهد بود و به شما کمک میکند تا از رقبای خود پیشی بگیرید.

چرا ساخت لینک برای سئو مهم است؟ (ساختار یک هایپرلینک به چه صورت است)

برای آن که به اهمیت لینک بیلدینگ پی ببریم، بایستی بدانیم یک لینک به چه صورت ساخته می شود و موتورهای جستجو آن لینک را به چه شکل می بینند و از آن لینک چه برداشتی خواهند داشت.

لینک بیلدینگ
 • شروعِ تگ لینک: تگ لینک به anchor tag معروف است (همان “a” که در تصویر می بینید)، تگ لینک با این کاراکتر آغاز می شود و به موتورهای جستجو می گوید که در این عبارت لینکی به یک وب سایت دیگر قرار داده شده است.
 • مقصدلینک:  واژه  “href” به معنی hyperlink referral می باشد و متنی که بین علامت نقل قول قرار دارد، نمایشگر آدرس وب سایتی (URL) است که به آن لینک داده شده است. این URL حتما نباید همیشه آدرس یک وب سایت باشد، بلکه می توان به آدرس یک تصویر یا یک فایل قابل دانلود نیز اشاره نماید. در برخی مواقع شما با لینک هایی سروکار دارید که با کاراکتر # شروع می شوند. این نوع لینک ها، لینک های داخلی هستند که به بخش های مختلف صفحه ای که در حال مطالعه آن هستید، اشاره دارد و شما با کلیک کردن روی آنها به آن بخش ها هدایت می شوید.
 • متن قابل مشاهده لینک: این بخش، همان نوشته ای است که کاربران آن را می بینند و لینک آن را باز می کنند. این متن معمولاً باید طوری مشخص می شود که از کلمات اطراف آن متمایز باشد. این کار معمولاً با قرار دادن یک خط به زیر متن یا تغییر رنگ متن به رنگ آبی یا هر رنگ دیگری انجام می شود. این تغییرات به کاربر نشان می دهد که این متن دارای لینک بوده و قابل کلیک است.
 • پایان تگ لینک: این کد، پایان تگ لینک را به اطلاع موتورهای جستجو می رساند.

 

لینک ها چه مفهمومی برای موتورهای جستجو دارند؟

موتورهای جستجو به دو روش از لینک ها استفاده می کنند :

 1. برای پیدا کردن وب سایت ها و صفحات جدید
 2. برای بهبود یا ضعف رتبه یک سایت

هنگامی که موتورهای جستجو در صفحات وب خزش می کنند، می توانند محتوای آن صفحات را استخراج نموده و به ایندکس خود اضافه کنند. به این ترتیب، آنها می توانند تصمیم بگیرند که آیا یک صفحه برای رتبه بندی در کلمات کلیدی مرتبط کیفیت لازم را دارند یا خیر؟ (گوگل یک ویدئوی کوتاه در مورد این موضوع تهیه کرده که روند کار را در آن به طور کامل توضیح داده است). زمانی که موتورهای جستجو در این خصوص تصمیم گیری کردند، فقط به محتوای صفحه توجه نمی کنند، بلکه به تعداد لینک هایی که از وب سایت های خارجی به آن صفحه اشاره دارند و همچنین به کیفیت آن لینک ها توجه ویژه ای دارند. به طور کلی می توان گفت، هرچه تعداد لینک های شما در وب سایت های معتبر بیشتر باشد، رتبه وب سایت شما در نتایج جستجو بهتر خواهد بود.

لینک ها به عنوان یکی از فاکتورهای مهم رتبه بندی سایت، در واقع از آن دسته عواملی هستند که سبب شد در پایان دهه 90 بازار موتورهای جستجو توسط گوگل احاطه شود. لَری پِیج، یکی از موسسین شرکت گوگل، PageRank  را اختراع کرد که گوگل می تواند کیفیت یک وب سایت را بر مبنای تعداد لینک هایی که به آن اشاره دارند ، بسنجد. بعدها این روش سنجش به عنوان بخشی از الگوریتم رتبه بندی کلی استفاده شد و توانست محبوبیت بسیار زیادی پیدا کند زیرا روش بسیار خوبی برای تعیین کیفیت یک وب سایت است.

روش PageRank بسیار موثر واقع شد زیرا بر این اساس پایه گذاری شده بود که هر لینک به عنوان یک رای تایید برای یک صفحه محسوب می شد. به طور مثال اگر صفحه ای کیفیت لازم را نداشت، هیچ لینکی دریافت نمی کرد. در واقع تئوری بیان می کرد: زمانی که فردی به وب سایتی (غیر از وب سایت خودش) لینک می دهد به این معنی است که وب سایت مورد اشاره منبع اطلاعاتی مفیدی به شمار می آید. وگرنه نباید این صفحه لینک شود. همان طور که شما یک رستوران بد را به دوست خود معرفی نمی کنید.

با این حال، زمانی نگذشت که متخصصان سئو راه حل هایی را برای دور زدن قوانین گوگل و دست کاری PageRank و نتایج جستجوی کلمات کلیدی پیدا کردند. در همین خصوص، گوگل نیز برای پیدا کردن این وب سایت های اسپم گونه، کار خود را شروع کرد. فیلتر گذاری های مختلف و ارائه آپدیت های منظم از روش های گوگل برای مقابله با وب سایت هایی بود که شایسته رتبه یک نتایج جستجو نبودند.

این دور زدن ها گوگل را مجبور کرد که بعضی از روش های لینک بیلدینگ خود را که پیشتر معرفی کرده بود، بی اعتبار کند. به عنوان مثال روش ثبت آدرس وب سایت در فهرست های راهنما و دریافت لینک برای هریک از آنها، یکی از راه هایی بود که در یک دوره زمانی خاصی به وسیله گوگل پیشنهاد می شد، اما از آنجایی که برخی از سئوکاران از این روش سوء استفاده کردند، گوگل تصمیم گرفت که مثل گذشته این روش لینک دهی را مورد اهمیت قرار ندهد.

به تازگی گوگل روش های جریمه ای را برای وب سایت هایی که این اقدامات اسپم گونه را انجام می دهند، در نظر گرفته است: وب سایت هایی که به تعداد بسیار زیادی به دیگر وب سایت ها لینک می دهند. به همین علت  نسخه “پنگوئن” گوگل به روزرسانی شد. پنگوئن شما را این چنین راهنمایی می کند که باید از چه روش های لینک بیلدینگ خودداری کنید تا بتوانید عملکرد بهتری در چارچوب قوانین گوگل داشته باشید.

الگوریتمی که گوگل از آن برای رتبه بندی نتایج جستجوی خود استفاده می کند، برای ما کاملا ناشناخته است (روند کار این الگوریتم ها از اسرار گوگل محسوب می شود). با این وجود، اکثر متخصصان سئو معتقدند که لینک بیلدینگ همچنان یکی از مهم ترین عوامل موثر بر رتبه بندی سایت در نتایج جستجو محسوب می شود.

 

عوامل موثر در رتبه بندی سایت:

در این بخش می خواهیم ببینیم چه عواملی منجر به بهبود رتبه سایت می شود. اینکه چه عواملی سبب می شود که رتبه سایت ارتقا پیدا کند یا دچار نزول شود. در ادامه به تفسیر تک تک این عوامل خواهیم پرداخت.

نمودار لینک بیلدینگ
لینک بیلدینگ

معمولاً اگر تمام عوامل رتبه بندی وب سایت به طور یکسان موثر باشند، اعتبار و کیفیت لینک های دریافتی صفحات، رتبه بندی وب سایت را معین می نماید. به این ترتیب، با تغییرات جدید گوگل مخصوصا آپدیت های پنگوئن و ظهور Google+، این چنین به نظر می آید که تاثیر بک لینک ها تا اندازه ای کم شده و تاثیرات شبکه های اجتماعی جایگزین آن گردیده است.

علاوه بر این مشخص نیست که داشتن لینک های با کیفیت در رتبه بندی و بالا رفتن ترافیک وب سایت به شما کمک می کنند. همان طور که می بینید بارها از عبارت “با کیفیت” استفاده کرده ایم به این دلیل که تمرکز بر روی کیفیت لینک روز به روز افزوده می شود زیرا گوگل بیش از پیش بر روی فیلتر کردن لینک های کم کیفیت اصرار دارد. این پیچیدگیِ الگوریتمِ گوگل باعث می شود متخصصان سئو بیش از پیش بر روی کیفیت لینک ها و چگونگی به دست آوردنشان تمرکز کنند.

تمام آن چیزی که باید درباره لینک های nofollow بدانید

در لینک بیلدینگ ویژگی هایی وجود دارد که می توان آن ها را برای لینک ها به کار برد. یکی از این ویژگی ها، ویژگی nofollow  نام دارد. هنگامی که شما لینک nofollow دریافت می کنید، به عنوان یک کاربر تغییر خاصی در آن نمی بینید، اما اگر با دقت به کد لینک متوجه تغییر کوچکی در آن خواهید شد.

به کد rel=”nofollow” در زیر دقت کنید. این کد به گوگل این موضوع را میر ساند که این لینک را نباید در PageRank استفاده نماید. در واقع، این کد به گوگل اعلام می کند که نباید به این لینک اعتماد نموده و آن را برای رتبه بندی به شمار آورد. بنابراین لینک های nofollow اثری در رنکینگ گوگل نخواهند داشت.

<a href=”http://www.example.com” rel=”nofollow”>Example</a>

علت اینکه یک سایت از کد nofollow استفاده می کند این است که مدیر وب سایت به علت تعدد لینک ها در صفحه، کنترل و مدیریت آنها را از دست می دهد. به عبارت دیگر، آنها نمی خواهند وب سایتی که هیچ اطلاعی از اعتبار آن ندارند را تایید نمایند. استفاده از لینک nofollow رایج تر از آن است که شما تصور می کنید. در ادامه می توانید مکان هایی که استفاده از کد nofollow  در آنها مرسوم است را مشاهده نمایید:

 • قسمت دیدگاه های وبلاگ
 • مطالب و پست های فروم ها
 • قسمت نظرات کاربران مهمان
 • صفحات قابل ویرایش ویکی پدیا
 • صفحه  Yahoo! Answers
 • امضای موجود در مطالب کاربران مهمان

کاربران می توانند به راحتی لینک های خود را در هر یک از این بخش ها به کار ببرند و با توجه به حجم بالای لینک های ثبتی، بررسی تک تک لینک ها منطقی به نظر نمی آید. بنابراین برای اینکه اسپمر ها نتوانند از این موقعیت سوء استفاده نمایند، مدیران وب سایت ها ترجیحا از ویژگی nofollow برای لینک های ارسالی کاربران استفاده می کنند.

یکی دیگر از کاربرد های لینک های nofollow برای اهداف تبلیغاتی (لینک هایی که در ازای قراردادن آنها در یک وب سایت، پول دریافت شده است) می باشد. بنابراین، اگر شما یک بنر تبلیغاتی در یک وب سایت اجاره کرده باشید که به وب سایت شما لینک شده ، گوگل می گوید که باید لینک آن بنر، nofollow  باشد تا این لینک تبلیغاتی تاثیری در PageRank سایت تبلیغ شده، نداشته باشد. دلیل این کار این است که گوگل می گوید لینک های تبلیغاتیِ خریداری شده نباید تاثیری بر نتایج ارگانیک یک وب سایت داشته باشند.

به تازگی گوگل این قانون  را برای لینک های موجود در پست های اخبار، مقالات، فهرست های راهنما و پست های رپورتاژ نیز وسعت داده است. موارد مذکور، بخش هایی هستند که استفاده از لینک nofollow در آنها توصیه می شود.

بایستی بدانید تاثیر لینک هایی که به صورت nofollow به اشتراک گذاشته می شوند مانند تاثیری که لینک های مستقیم در رتبه بندی و نتایج ارگانیک وب سایتتان دارند نیستند. البته این بدین معنی نیست که لینک های nofollow ارزشی ندارند. به هر حال، کابران معمولی هیچ وقت متوجه nofollow بودن لینک ها نیستند و ممکن است بر روی لینکتان کلیک نموده و به وب سایت شما مراجعه کنند. می توان این ویژگی را به عنوان نکته مثبت تبلیغات اینترنتی محسوب کرد. با این وجود شما باید تلاش کنید تا اکثر لینک های وب سایتتان nofollow نبوده تا توسط کاربران و گوگل دنبال شوید.

لینک بیلدینگ چگونه می تواند در تجارت من سود به بار بیاورد؟

بر اساس آنچه تا به حال گفتیم ، لینک ها عوامل بسیار مهمی در رتبه بندی وب سایت ها به شمار میروند. به این ترتیب می دانیم افزایش تعداد لینک های با کیفیت بالا می تواند تاثیر بسیار خوبی بر روی رتبه بندی وب سایت شما در موتورهای جستجوگر داشته باشد.

هرچند دریافت لینک برای وب سایت امری زمان بر است و در کوتاه مدت نمی تواند پاسخگوی نیازهای تجاری شما باشد اما این کار مزایایی را برای تجارتتان خواهد داشت.

برقراری روابط

گاهی اوقات لینک سازی باعث آشنایی با وب سایت ها و وبلاگ های مرتبط با کسب و کار شما می شود. این آشنایی معمولاً به وسیله تبلیغ و معرفی اثری که اخیرا خلق کرده اید ایجاد می شود مانند یک مطلب یا یک اینفوگرافیک. هدف اول از این آشنایی ایجاد لینک است، اما همین لینک بیلدینگ می تواند باعث آشنایی شما با یکی از موثرترین وب سایت های موجود در زمینه کاریتان گردد. در نتیجه این آشنایی ، شما لینک با کیفیتی کسب می کنید که مهر تاییدی بر کسب و کار شماست. حتی اگر این لینک به طور موقت ایجاد شود، باز هم با ارزش بوده زیرا شما توانسته اید برای تجارت خود یک تبلیغ معتبر انجام دهید.

ارسال ترافیک

ما درباره تاثیر لینک بیلدینگ بر روی رتبه وب سایت صحبت کردیم، اما لینک بیلدینگ بر روی ترافیک وب سایت چه تاثیری دارد؟ یک لینک با کیفیت در یک وب سایت معتبر می تواند آمار بازدیدکنندگان سایت را افزایش دهد. اگر وب سایتی که لینک شما را در صفحه خود ایجاد می کند در حوزه کسب و کار شما فعالیت داشته باشد، شانس اینکه مشتریان بیشتری نیز به دست آورید بالا می رود. در این حالت، ارزش یک لینک به سئوی آن بستگی ندارد بلکه به مشتریان آن وابسته است. داشتن مخاطبان بسیار ، با داشتن مخاطبان کمتری که علاقه بیشتری به تجارت شما دارند، تفاوت زیادی وجود دارد.

برند سازی

لینک بیلدینگ خوب به شما کمک می کند تا برند تجاری خود را ساخته و آن را به عنوان یک نام ارزشمند و با اعتبار در زمینه فعالیت خود معرفی نمایید. روش های لینک بیلدینگ بسیاری مانند تولید محتوا وجود دارد که می تواند فعالیت شما را برای مخاطبانتان توصیف نموده و این راه می تواند نشان تجاری شما را معتبر نماید. به عنوان مثال، اگر شما مطلبی را با کمک آمار حقیقی منتشر کنید، شانس معروف شدن در زمینه تجاری خود را افزایش خواهید داد. هنگامی که سعی می کنید تا برای محتوای خود لینک بسازید، در واقع مهارت خود را به نمایش گذاشته و از همکاران و فعالان در حوزه کسب و کار خود می خواهید که مطلب شما را در اینترنت به اشتراک بگذارند.

منبع :  moz.com