موتور جستجو چیست؟
ابزاری است که اطلاعات مورد نیاز را از پایگاه داده و سایت های گوناگون بر اساس الگوریتم هایی که دارد ذخیره می کند و آن را نمایش می دهد.

موتورهای جستجو را می توان به دو نوع تقسیم کرد :

1)موتورهای جستجو براساس خزیدن در سایت ها و پایگاه داده ها

2)دایرکتوری ها

موتورهای جستجو برای خزیدن در سایت دارای یک ربات عنکبوتی است و در سایت ها به خصوص وب سایت های جدید خزش می کند و بر اساس کلمات کلیدی و دیگر معیارها شاخص گذاری می کند و اگر موردی نداشته باشد آن را به پایگاه خود برای نمایش به کاربران ذخیره می کند . که یکی از این نمونه سایت ها را گوگل میتوان نام برد .

دایرکتوری ها یکی از انواع موتور جستجو می باشد که اطلاعاتی شامل کسب و کارها ، فعالیت ها و … را بر اساس دسته  بندی خاصی که دارند ، ذخیره می کند که یکی از نمونه این سایت ها را یاهو میتوان نام برد .

چگونه موتورهای جستجو ارتباط و محبوبیت را تشخیص می دهد ؟

موتورهای جستجو معمولا بر این فرض هستند که سایت ها ، صفحات یا اسناد محبوب تر ، شامل اطلاعات مهم و با ارزش تری هستند .

محبوبیت و مرتبط بودن به صورت دستی مشخص نمی شود و در عوض موتورها معادلات ریاضی خاصی را به خدمت گرفته اند تا مو را از ماست جدا کنند . (مرتبط بودن را بررسی کنند) و بعد از آن نسبت به کیفیت آن را رتبه بندی کنند. (محبوبیت)

مقایسه موتورهای جستجوی گوگل ، یاهو و بینگ :

شباهت سئوی گوگل با یاهو و بینگ :

لینک ها : داشتن بک لینک های با کیفیت از نظر گوگل و بینگ ارزشمند و موثر است بنابراین داشتن بک لینک از وب سایت های معتبر و با کیفیت از ارزش بالایی برخوردار است .

نتایج برای جستجوی محلی :  محتوای هر صفحه از وب سایت ، کلمات کلیدی مرتبط و بهینه سازی آن باید طبق موقعیت جغرافیایی آن کسب و کار تعریف شود تا در جستجوهای محلی مشکلی نداشته باشد .

جستجوی پولی :

در هر دوی گوگل و یاهو / بینگ به صورت یکسان کار می کند اما به یاد داشته باشید که این یک بخش اجاره ای برای وب سایت شما می باشد .

 

تفاوت سئوی گوگل با یاهو / بینگ :

موتورهای جستجوی گوگل ، یاهو و بینگ تفاوت های نامحسوس و بسیار  قابل توجهی در جهت ارزیابی وب سایت ها باهم دارند که در این قسمت چندین تفاوت بین موتورهای جستجو یاهو ، گوگل و بینگ را ذکر می کنیم :

1)کلمات کلیدی مرتبط :

گوگل : الگوریتم گوگل ، کلمات و عبارات هم معنی و هم مفهوم کلمات کلیدی را شناسایی و جستجو می کند و همین امر باعث می شود نویسندگان وب راحتر بتوانند در نوشتن مطالب عمل کنند اما موتور جستجوی بینگ کلمات کلیدی دقیق (Exact key words) بهترین گزینه می باشد و به جزئیات کلمات اهمیت نمی دهد .

2)رشته های پرس و جو با معنای دوگانه (Double-meaning search Queries) :

گوگل : اگر یک کلمه کلیدی با دو معنی وجود داشته باشد ، وب سایتی که محبوب تر و با ارزش تر باشد در رتبه بهتری از نتایج گوگل قرار خواهد گرفت .

بینگ : اگر یک کلمه با دو معنی وجود داشته باشد ، وب سایتی که برای جستجوی محلی (Local search) بهینه شده باشد در رتبه ی بالاتر قرار خواهد گرفت .

3)قدرت دامین / قدرت صفحه (Domain age / page Authority) :

گوگل : به دامین های .edu  و .gov علاقه مند است به این علت که درون چنین دامین هایی محتوای مفید و خوبی اضافه

می شود .

بینگ :  علاوه بر قدمت دامین نیز به وب سایت های .edu و  .gov علاقه مند است .

4)محتوای فلش (flash content) :

گوگل : موتورهای جستجوی گوگل نمی تواند محتوای وب سایت های بر پایه فلش را پیدا و ایندکس کند .

بینگ : اما موتورهای جستجوی یاهو و بینگ وب سایت های بر پایه ی فلش را می توانند پیدا و ایندکس کند و حتی گاهی برای سایت های فلش نیز امتیازاتی را قائل می شوند .

نکته :

بر اساس گزارش های وب سایت Search Engine journal حدود 67% جستجوها در آمریکا در موتور جستجوی گوگل انجام می شود و حدود 29% از جستجوها سهم یاهو و بینگ میباشد .

موتور جستجوی بینگ زمانی که بخواهد به وب سایت ها رتبه اختصاصی دهد فاکتورهای فنی را در نظر می گیرد که عبارتند از :

سرعت لود صفحه ، فایل Robots.text این فایل به ربات های بینگ می گوید که کدامیک از صفحات را پیمایش کند و کدامیک را پیمایش نکند ، نقشه سایت ، ریدایرکت ، تگ های canonical .

گوگل چگونه سایت ها را رتبه بندی می کند ؟

موتور جستجو از ربات ها که به عنوان خزنده یا عنکبوت برای اسکن و فهرست بندی صفحات وب سایت ، فایل های تصویری و pdf استفاده می کند .

هر صفحه وب و فایل توسط قوانینی به نام الگوریتم ها ارزیابی و جست و جو می شوند ، مشخص می کند که آیا یک فایل به اندازه کافی منحصر به فرد است که در نتایج جست و جو قرار گیرد .

داده های ساختاری به چه معناست ؟

داده های سازه ای اطلاعات سازمان یافته ای است که می تواند به موتورهای جستجو کمک کند تا وب سایت شما را بهتر درک کند .

از طریق کمک Yandex  ، Bing ، Google و Yahoo : Schema.org برای استاندارد و نشانه گذاری Html این اطلاعات ایجاد شده است .

بهینه سازی به چه معناست ؟

بهینه سازی یعنی سایت شما به شکلی طراحی و مدیریت شود ، زمانی ه کاربر در اینترنت جستجو می کند سایت شما در ده پیشنهاد اول موتور جستجو قرار گیرد یا به گونه ای باشد که رتبه برتر در موتورهای جستجو را کسب کند .

بهینه سازی موتور جستجو یک وب سایت چگونه می باشد ؟

بهینه سازی وب سایت شامل توسعه و ویرایش مطالب موجود در خود سایت و اچ تی ام ال و برنامه نویسی و همچنین ارتباط بین کلمات کلیدی و حذف موانع موجود به فعالیت های نمایه سازی در موتورجستجو سایت برای افزایش تعداد لینک دهنده ها یا لینک های ورودی و دیگر تکنیک های جستجو گر می باشد .