وردپرس و جوملا؟ کدام را انتخاب کنم؟

در نخست باید گفت که هر دو مدیریت محتوای وردپرس و جوملا در آسانی کار با آنها، امکان شخصی سازی گسترده و وجود برنامه های مختلف و مناسب؛ تهیه نسخه پشتیبانی از وضعیت مناسبی در سطح جهان برخوردار هستند.
که همین امر باعث شده تا این ابزارها در سیستم مدیریت محتوای وردپرس و جوملا در سطح جهان به رقابت با هم بپردازند.
هرچند که بر اساس آمارهای منتشر شده استفاده از وردپرس در جهان بسیار است.
و می توان گفت که: وردپرس از نظر محبوبیت و تعداد استفاده کنندگان از آمار بالاتری برخوردار است.
در حالی که هر یک از این سیستم های مدیریت محتوا دارای خوبی و بدی خاص خودشون هستند، اما در عین حال هر دو این سیستم های مدیریت محتوا می توانند تا برای ساخت سایت های مدرن با ویژگی های روز دنیا و استفاده کرد.

مقایسه وردپرس و جوملا ؟

اولین نکته ای که باید بدانید این است که نه تنها وردپرس و جوملا، بلکه هیچ یک از سیستم های مدیریت محتوا رو نمی توان به عنوان یک نرم افزار تلقی کرد و در نظر گرفت، چرا که این سیستم های مدیریت محتوا هنگامی که بر روی وب سرور نصب می شوند این مفسرهای پایگاه داده هستند شروع به کار می کنند و در نهایت یک سایت در خروجی برای ما نشون داده خواهد شد. وب سرور هم همونطوری که میدونید شما از یک شرکت شخص ثالث اون رو با عنوان هاست تهیه می‌کنید که موارد مورد نیاز برای راه اندازی سایت را در اختیار شما قرار خواهد داد.

نکته دوم که باید بدونید اینه که برای استفاده از وردپرس یا جوملا باید از یک هاست مناسب استفاده کنید تا پاسخگوی نیازهای شما بر اساس میزان ترافیک و سرعت پردازش اطلاعات شما باشه، برای این منظور میتونید از مقاله بهترین هاست وردپرس چه ویژگی هایی دارد؟ کمک بگیرید.

  1. بهینه سازی وردپرس و جوملا برای موتورهای جستجو
  2. مقایسه امنیت وردپرس و جوملا
  3. میزان پتانسیل در سفارشی سازی وردپرس و جوملا
  4. مقایسه میزان پتانسیل در مدیریت و کنترل محتوا با وردپرس و جوملا
joomla-or-wordpress

الف. مقایسه بهینه سازی جوملا و وردپرس برای موتورهای جستجو

بهینه سازی و افزایش میزان سئوی سایت از مهمترین مسائلی هستند که می توانند تا منجر به این بشود که سایت شما از موفقیت بالایی برخوردار بشه چرا که  کاربران بیشتری را میتونید از موتورهای جستجو دریافت کنید که واقعا به دنبال مطالب شما هستند تا از خدماتی که به اونها ارائه می‌کنید استفاده کنند.

هر وبسایتی خصوصا سایت‌های تولید محتوا نیاز به سرمایه گذاری مناسبی داره تا بتونه بازخورد مناسب از اون رو دریافت کنه، این سرمایه گذاری میتونه به دو صورت شکل بگیره:

  • سرمایه‌گذاری مستقیم:

    این نوع از طریق تبلیغات صورت بگیره که نیاز به این داریم تا به صورت مادام العمری که در حال فعالیت هستیم اون رو تامین کنیم تا درصدی از مشتریانمون رو دریافت کنیم که نمونه این نوع سرمایه گذاری تبلیغات در سایت‌ها و فروم ها هستند.

  • سرمایه گذاری غیرمستقیم:

    این نوع که برای ما مهمه و از اهمیت بالاتری برخوردار هستش به صورت غیرمستقیم از طریق موتورهای جستجو صورت خواهد گرفت، دلیل اونم اینه که ما به صورتی در این نوع سرمایه گذاری فعالیت میکنیم که تمرکز بر روی رفتار موتورهای جستجو داریم و کاربرانی که از این طریق به وبسایت و کسب و کار ما میرسند مطمئنا مشتری واقعی و بالقوه ما خواهند بود و از طرفی هم در این نوع سرمایه گذاری نیازی نداریم که کلی هزینه بابت اون پرداخت کنیم.

جهت اطلاع:

اگر شما بخواهید تا از طریق تبلیغات بازدیدکننده کسب کنید و ترافیک خودتون رو بالا ببرید درصد خیلی کمی از این بازدیدها مشتری واقعی شما رو تشکیل خواهند داد و به کاربر نهایی که همون مشتری شما خواهد بود میرسید.
بنابراین سعی کنید تا در ابتدای کار بر روی سئو و بهینه سازی سیستم مدیریت محتوای مناسب تمرکز کرده و حساب ویژه‌ای را باز کنید و ببینید کدام یک از سایت سازهای وردپرس و جوملا در میزان سئو و بهینه سازی سایت میتونه موفق تر عمل کنه.

سئو قدرتمند مطالب با افزونه Yoast Seo وردپرس

در این میان وردپرس از افزونه سئو وردپرس یا همون Yoast Seo برخوردار هستش که این امکان را در اختیار کاربران خودش قرار میده تا با ارائه ویژگی های زیاد و قدرتمند بتونند تا در جهت افزایش میزان بهینه سازی وبسایت خودشون بپردازند.
افزونه Yoast برای نشون دادن نمره به کاربران خودش برای اینکه نشون بده محتوای اونها به چه میزان بهینه است از یک سیستم نورپردازی خیلی ساده و مناسب استفاده کرده که در اون از رنگ‌های قرمز، زرد و سبز برای طبقه بندی محتوا در سه سطح مختلف از نظر بهینه سازی و سئو استفاده میکنه.
علاوه بر این افزونه Yoast Seo این امکان رو به شما میده تا با بهبود وضعیت در هر سطحی که با نور قرمز یا زرد مشخص میکنه اقدام کنید و دقیقا کارهایی که توسط اون میتونید تا چک لیست های لازم برای بهینه سازی محتوا رو به رنگ سبز تبدیل کنید رو برای شما شرح خواهد داد. اگر این مورد کافی نبود و در برخی چک لیست ها نتونستید نمره ای رو دریافت کنید بر اساس ویژگی خوانایی نوشته میزان بهینه سازی نوشته شما برای موتورهای جستجو رو بهبود میبخشه تا بتونید به صورت اصولی به نگارش محتوای خودتون بپردازید.

سئو مطالب در جوملا با افزونه EfSEO

برای جوملا نیز در طی تست های صورت گرفته و میزان استفاده پلاگین EFSEO رو میتونیم به عنوان یک معادلی از افزونه Yoast SEO وردپرس در نظر بگیریم تا به مقایسه دو افزونه پر قدرت برای هر یک از سیستم های مدیریت محتوای وردپرس و جوملا بپردازیم. پلاگین EFSEO جوملا نیز امکاناتی رو برای شما فراهم میکنه تا بسیاری از چک لیست های مشابه که در وردپرس هم وجود داره را مانند ویرایش اطلاعات متا نوشته، در انتهای اون به صورت مستقیم وارد کنید و یا اینکه با استفاده از حالت اتوماتیک به ساخت اطلاعات متا برای نوشته خودتون بپردازید.

ب: امنیت وردپرس بهتر است یا جوملا؟

وقتی به مقوله امنیت وردپرس یا جوملا میرسیم تنها باید به این بررسی بپردازیم که کدام یک قوی تر است و یا اینکه کدام یک ضعیف تر است. پس تنها سوالی که پیش خواهد آمد این است که کدام پلتفرم وردپرس و یا جوملا از امنیت بالاتری برخوردار است؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال لازم است تا برخی نکات را در نظر بگیریم تا به جواب این سوال که امنیت وردپرس بیشتر است یا جوملا برسیم.

تعداد حملات به یک پلتفرم مهم‌ترین مسئله است!

همونطور که می دانید وردپرس به دلیل محبوبیت بالایی که داره و به دلیل بالا بودن تعداد سایت های استفاده کننده از وردپرس نسبت به جوملا در زمینه امنیت بیشتر تحت الشعاع قرار گرفته و همواره در طول بازه های زمانی خاصی اگر بخواهیم تا گزارشات حملات به سایت ها رو بررسی کنیم وردپرس سهم بیشتری را به خودش اختصاص داده است.
از سوی دیگر وردپرس به دلیل دارا بودن هزاران پلاگین در مخزن وردپرس که هر کدوم از این افزونه ها امکاناتی رو برای شما فراهم میکنند به عنوان یک مشخصه مثبت در نظر گرفته میشوند تا در سایت خودتون ازش استفاده کنید اما در مقابل همین موضوع باعث میشه تا یک کابوس بزرگ برای سایت های وردپرسی از نظر امنیتی پیش بیاد، چرا که ما نمیدیونیم که آیا این افزونه ها قابل اطمینان هستند یا خیر؟ آیا با آخرین نسخه وردپرس که از اون استفاده می‌کنیم سازگاری کامل دارند یا نه؟ آیا به دلیل گذشتن مدت زمان بسیار زیاد از آخرین به روزرسانی افزونه همچنان میشه به اون اطمینان داشت یا نه؟ اینها سوالاتی هستند که افزونه ها و همچنین قالب های وردپرس باعث میشن تا امنیت وردپرس را در لبه پرتگاه قرار بدهند؛ چرا که همین افزونه ها و قالب ها بخشی از راه های نفوذ رو برای هکرها در صورتی که به درستی کدنویسی نشده باشند فراهم میکنند که همواره اگر در جریان اخبار افزونه های وردپرس بوده باشید شنیدی که افزونه هایی باعث شدند تا بسیاری از سایت های وردپرسی هک شوند که نمونه جدید اون افزونه آمار وردپرس بوده است.
بر خلاف جوملا وردپرس به صورت پیشفرض از مواردی مثل استفاده از SSL در داشبورد خودش یا ورود به صورت دو مرحله ای برخوردار نیست و با تکیه بر افزونه ها و کدنویسی هایی که در اون انجام میگیره باید بعد از نصب و فعال سازی وردپرس اقدام به پیاده سازی این موارد امنیتی کنیم. درواقع میشه این نتیجه رو گرفت که اگر از وردپرس استفاده میکنیم در بخش امنیت بر روی افزونه ها باید تمرکز بیشتری داشته باشیم تا سطح امنیت اون رو بالا ببریم، چرا که بسیاری از موارد در حالت پیشفرض روی اون فعال نیستند.
اما جوملا با ارائه راهکارهایی مثل امکان استفاده از SSL و امکان استفاده از 2FA برای تایید دو مرحله ای در هنگام ورود به داشبورد سایت که به صورت پیشفرض در اون قرار داره بهتر عمل کرده و مجموعه ای از موارد امنیتی بیشتری را ارائه می دهد.
پس در نهایت در راند دوم مقایسه وردپرس و جوملا به دلیل اینکه جوملا به صورت پیشفرض و بدون تکیه به افزونه ها و پلاگین ها بستر مناسب تری برای امنیت رو فراهم کرده و هنگام استفاده از اون میزان نیازهای لازم برای استفاده از قابلیت هایی برای افزایش امنیت اون ممکنه کمتر باشه بهتر عمل میکنه بنابراین میتونیم که برنده در راند دوم رو جوملا اعلام کنیم. هرچند که در حالت کلی برای هر دو پلتفرم ما نیاز به پیاده سازی قابلیت های امنیتی متنوع از طریق افزونه ها و کدنویسی های اون خواهیم داشت.

ج. مقایسه میزان پتانسیل سفارشی سازی وردپرس و جوملا

سفارشی سازی دو پلتفرم وردپرس و جوملا به این معنی هستند که یک کاربر مبتدی و آماتور به راحتی قادر باشه تا بدون نیاز به دانش کدنویسی با استفاده از پوسته ها و افزونه هایی که هر دو سیستم مدیریت محتوای وردپرس و جوملا در اختیار اون قرار میده راحت تر عمل کنند. پس در مورد پوسته ها و افزونه های مورد استفاده چه برای وردپرس و چه برای جوملا میتونیم تا از طریق وبسایت های رسمی هر دو پلتفرم که به عنوان مخزن اونها رو میشناسیم به فهرست عظیمی از این پوسته ها و افزونه ها دسترسی داشته باشیم. اما در این بین این وردپرس هست کهفراوانی افزونه و پوسته در اون بیشتره و نسبت به جوملا موفق تر عمل کرده است.
برای رسیدن به این موضوع شما هیچ نیازی ندارید تا به این بخش از مقایسه وردپرس و جوملا که در این پاراگراف گفته شد استناد کنید، کافیه تا خودتون یک مقایسه ساده انجام بدین. برای نمونه مقایسه یک ابزار خیلی ساده میتونه همین افزونه  Yoast SEO در وردپرس و EFSEO در جوملا باشه که در راند اول به اون اشاره کردیم.
در همین حین، هنگامی که سفارشی سازی سایت مدنظر ما باشه قالب های وردپرس در یک طرف و قالب های جوملا هم در یک طرف دیگه قرار دارند. علاوه بر این به دلیل آسان بودن یافتن قالب هایی با سطح بالا، با کیفیت، استفاده از طراحی مدرن و به‌روز در درجه بالاتری نسبت به جوملا قرار داره و میتونید پوسته های دلخواه خودتون رو راحت تر تهیه کنید و از یک پشتیبانی خوب و مناسب‌تری برخوردار شوید.

د. مقایسه توانایی مدیریت و کنترل محتوا در وردپرس و جوملا

اگر چه وردپرس اغلب با وبلاگ های ساده همراه است و اگر تاریخچه آن را بررسی کنیم در ابتدا به عنوان یک سیستم مدیریت وبلاگ بود که شروع به کار کرد اما با گذشت زمان حالا میتونیم تا با استفاده از وردپرس هر نوع سایتی را راه اندازی کنیم؛ این موضوع نیز یک راه حل عالی برای صفحات فرود و سایت های گوناگون است تا بتونند با استفاده از یکی از سیستم های مدیریت محتوا اقدام به راه اندازی سایت خود کنند.
جوملا هم به دلیل پیچیدگی بالایی که داره مشهوره و بر اساس آمار منتشر شده از انعطاف پذیری بالایی برای راه اندازی هر نوع وبسایت برخوردار است. اما تفاوتی که با وردپرس داره در اینه که منحنی یادگیری در جوملا برای کاربران مبتدی و آماتور زمان‌بر و طولانی است. درواقع کار با جوملا برای بسیاری از کاربران که یا کدنویسی و توسعه وبسایت آشنا نیستند پیچیدگی خاص خودش را دارد.